5 maja 2024
5 maja 2024
5 maja 2024 https://parafiamarkuszow.pl/wp-content/uploads/2024/03/IMG-20240330-WA0032-1.jpg 1600 1200 Parafia Markuszów //parafiamarkuszow.pl/wp-content/uploads/2023/12/cross.pngOGŁOSZENIA PARAFIALNE
5 maja 2024 r.
VI Niedziela Wielkanocy
- Dziękuję za ofiary na rzecz Kościoła. Ofiary z przyszłej niedzieli będą przeznaczone na budownictwo sakralne w naszej diecezji.
- Dziękuję za sprzątanie kościoła i ofiarę na kwiaty. W tym tygodniu sprzątanie kościoła jest w rękach rodziców dzieci pierwszokomunijnych.
- W tym tygodniu w poniedziałek święto św. Filipa i Jakuba apostołów. We środę uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika. Wszystkie Msze Święte w tym dniu będą sprawowane w kościółku. Rozkład Mszy niedzielny, suma o godzinie 12.00. Serdecznie zapraszam do uczczenia drugiego z naszych świętych patronów.
- Od przyszłej niedzieli, aż do końca września, Msza o godz. 7.30 w niedziele będzie sprawowana w kościele pw. Świętego Ducha.
- Za tydzień w sobotę i niedzielę o godz. 12.00 dzieci z klas trzecich przystąpią po raz pierwszy do Komunii Święte. Bardzo proszę, aby osoby spoza grona rodziny i przyjaciół wybrały, w miarę możliwości inną godzinę Mszy Świętej.
- Zapowiedzi przedślubne II: Krystian Piech, kawaler zam. Bobowiska, par. tutejsza i Wiktoria Grabowska, panna zam. Kiełczewko, par. św. Maksymiliana.
- W ramach krótkiej katechezy liturgicznej chciałbym przypomnieć postawy, jakie przyjmujemy podczas Mszy.
W Ogólnym Wprowadzeniu Do Mszału czytamy: „Gesty i postawy ciała zarówno winny zmierzać do tego, aby cała celebracja odznaczała się pięknem i prostotą, aby przejrzyste było znaczenie jej poszczególnych części. Trzeba więc będzie zwracać uwagę na postanowienia zawarte we wprowadzeniu do Mszału. Mają one na celu wspólne duchowe dobro ludu Bożego niż zaspokojenie upodobań lub opinii prywatnych osób. Zachowywanie przez wszystkich uczestników jednolitych postaw ciała jest znakiem jedności członków wspólnoty zgromadzonych na sprawowanie świętej liturgii”. W Polsce obowiązują następujące zasady:
Wierni stoją – od wejścia kapłana aż do czytań włącznie; podczas śpiewu przed Ewangelią, w czasie Ewangelii, wyznania wiary i modlitwy powszechnej, od wezwania: Módlcie się, aby…, aż do Baranku Boży, z wyjątkiem modlitwy epikletycznej i słów przeistoczenia; w czasie modlitwy po Komunii i zakończenia Mszy świętej
Wierni siedzą – w czasie czytań i psalmu; w czasie homilii; w czasie przygotowania darów; w czasie rozdzielania Komunii świętej i milczenia po Niej.
Wierni klęczą – w czasie modlitwy epikletycznej i przeistoczenia (wierni klękają na epiklezę, a wstają przed aklamacją po przeistoczeniu); na słowa: Oto Baranek Boży; Panie, nie jestem godzien